W dniach 4-10 czerwca 2024 roku Uniwersytet Gdański po raz kolejny gościł przedstawicieli Odeskiego Uniwersytetu Narodowego. Wizyta odbyła się dzięki dofinansowaniu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach grantu kierowanego przez Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnolda Kłonczyńskiego.

Uniwersytet Gdański podpisał umowę o współpracy z Odeskim Uniwersytetem Narodowym 28 kwietnia 2022 roku i od tej pory uczelnia współpracują na polu naukowym i organizacyjnym, realizując wymiany i wspólne projekty.

W delegacji, która gościła na UG znaleźli się Jego Magnificencja Rektor Odeskiego Uniwersytetu Narodowego prof. Wiaczesław Truba, Pierwsza Prorektor Profesor Maiia Nikolaieva, Prorektor ds. Prorektor ds. Pracy Naukowo-Pedagogicznej i Współpracy Międzynarodowej Profesor Andrey Smitiukh, Profesor Svitlana Gvozdii kierująca Biurem Edukacji OUN oraz Profesor Valerija Ovcharuk, Dyrektor Instytutu Hydrometeorologicznego.

Celem wizyty było ustalenie dotychczasowych osiągnięć wynikających z współpracy obydwu uczelni oraz omówienie planów na przyszłość. Ze strony Uniwersytetu Gdańskiego w spotkaniach brał udział Rektor UG, Profesor Piotr Stepnowski,  Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski, Prodziekan ds. Nauki Wydziału Zarządzania kadencji 2020 – 2024, Prorektor ds. Rozwoju i Finansów kadencji 2024 – 2028, dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG oraz Łukasz Bień Dyrektor Biura Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG.

Podczas spotkań zaplanowane zostały dalsze działania, w tym kolejne przyjazdy przedstawicieli uczelni z Odessy celem których jest pogłębienie współpracy naukowej i wymiana dobrych doświadczeń w zakresie kształcenia. Delegacja z OUN będzie gościć na IV Kongresie Młodej Nauki, odbędą się szkoły letnie, spotkania z pracownikami Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed i wiele innych. Już wkrótce ogłoszony zostanie konkurs fotograficzny dla studentów, pracowników i doktorantów obu uczelni dotyczący tego jak wyglądają ich studia czy praca.

Sytuacja w Odessie jest bardzo trudna w związku z dużym natężeniem ataków dronami i rakietami, często prąd włączany jest na zaledwie trzy godziny dziennie. Pomimo tego wciąż prowadzone są zajęcia, nie tylko online, ale w miarę możliwości na żywo. Jak zauważył Rektor Wiaczesław Truba tym bardziej cenna jest możliwość wyjazdu do Polski, po to by rozwijać się naukowo, ale także przez chwilę odpocząć od smutnej odeskiej rzeczywistości.

Jak podkreślił Profesor Piotr Stepnowski współpraca jest bardzo ważna także dla Uniwersytetu Gdańskiego i pozwala na zdobycie nowych, niezwykle istotnych doświadczeń.

Przedstawiciele odeskiej uczelni byli także szczególnymi gośćmi spotkania „We strengthen the network of cooperation”, które odbyło się w dniach 6-7 czerwca w ramach Zadania 4.4 SEA-EU Goes Greener dla przedstawicieli uczelni zrzeszonych w sojuszu SEA-EU. W trakcie wydarzenia uczestnicy reprezentujący uniwersytety nadmorskie w ramach wzmacniania sieci współpracy wymienili się doświadczeniami z zielonej transformacji. Dyskutowano także o dobrych praktykach, aktualnych projektach i planach na przyszłość.  Przedstawiciele Odeskiej Uczelni opowiadali o tym jakie rozwiązania dotyczące zrównoważonego rozwoju mogą wdrażać biorąc pod uwagę działania wojenne. Jak zauważył Profesor Andrey Smitiukh tego rodzaju spotkania przede wszystkim pozwalają planować realizację działań w ich uczelni na czas kiedy zakończy się wojna, ale oczywiście część założeń dotyczących zrównoważonego rozwoju już teraz jest realizowana.

Podczas pobytu w Gdańsku, goście  mieli także okazję wypocząć i zwiedzić zabytki i inne atrakcje. Odwiedzili zabytkowe centrum Gdańska, w tym Bazylikę Mariacką oraz Sopot gdzie szczególnie podobało im się molo. Zorganizowano także wycieczkę do Malborka, gdzie zwiedzili zamek krzyżacki – jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Polski, wpisaną na listę UNESCO. Mieli także okazję spacerować po gdańskim ogrodzie zoologicznym.

Wizytę władz oraz kolejne, które odbędą się w tym roku realizuje Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG.

Kategorie: Spotkania