W ciągu czterech dni naukowcy reprezentujący wiele różnych dyscyplin dzielili się wynikami swoich badań a także prowadzili dyskusje na Uniwersytecie Gdańskim.

Konferencję otworzyły Władze Uczelni, Jego Magnificencja Rektor UG Profesor Piotr Stepnowski, Przewodniczący Komitetu Naukowego II Kongresu Młodej Nauki, podkreślił to jak znaczącym wydarzeniem jest Kongres i jak istotne jest oddziaływanie młodych naukowców na rzeczywistość. Rektor podkreślił że to co pozostaje najistotniejsze zarówno dla starszych jak i młodszych członków społeczności akademickich jest miłość do nauki, szczególnie w ramach wydarzenia interdyscyplinarnego w takim stopniu jak Kongres. Profesor Stepnowski wyraził także nadzieję że obrady w ramach Kongresu będą owocne oraz inspirujące ale dzięki wydarzeniu będzie możliwe wspólne spędzanie czasu, również w wymiarze towarzyskim, bowiem jest to także istotny element życia naukowego.

Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, Profesor UG wspominał pierwszą edycję Kongresu, która odbyła się w 2017 roku i zaimponowała poziomem i zaangażowaniem dyskusji uczestników. Była na tyle ważnym wydarzeniem że Forum Uniwersytetów Polskich uhonorowało ją nagrodą Laur Uniwersytecki.

Tegoroczna edycja również okazała się sukcesem o czym może świadczyć chociażby liczba uczestników. Prelekcje wygłosiło oraz wystawiło swoje postery około 150 osób a co najmniej równie liczna była widownia. Szczególną popularnością cieszyły się dyskusje plenarne. W ramach pierwszej z nich, dotyczącej dróg młodych naukowców goście opowiedzieli z czym borykali się zaczynając karierę, jakie wyzwania naukowe i przeszkody instytucjonalne napotykali w trakcie przygotowywania dysertacji i jakie mają w związku z tym refleksje. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się przedstawiciele nauk społecznych, humanistycznych i technicznych. Podejmowano między innymi kwestie punktacji w  czasopismach polskich i zagranicznych, popularyzacji nauki i wypalenia zawodowego.

Drugiego dnia w ramach panelu plenarnego podjęto kwestię tego na ile uczelnie wyższe mogą reagować na zmieniającą się rzeczywistość, szczególnie w kontekście przemian globalnych. O swoich działaniach na Uniwersytecie opowiedziały osoby związane na UG z pomocą Ukrainie a także przedstawiciel Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.

Trzeciego dnia główną kwestią w ramach dyskusji plenarnej było to jak wygląda rola kobiet w nauce i polityce. Swoimi wspomnieniami i doświadczeniami a także prognozami na przyszłość podzielili się akademicy, także angażujący się w działalność społeczną.

Warto podkreślić że każde ze spotkań prowokowało dyskusje i pytania. Osoby, które nie mogły być obecne na wydarzeniu będą mogły zapoznać się z obszerną relacją w specjalnym wydaniu „Gazety Uniwersyteckiej”. Planowana jest także publikacja pokonferencyjna w ramach Czasopisma „Progress”.

Dzięki aktywności Zespołu Audiowizualnego CASID już wkrótce będzie można także obejrzeć w całości nagrania z dyskusji plenarnych oraz niektórych paneli.

Organizatorzy Konferencji zapewniają że wydarzenie będzie kontynuowane i już w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się na III Kongresie Młodej Nauki.