Zapraszamy na pierwszy z cyklu wykładów „Wokół krytyki społecznej”. W ramach cyklu odbędzie się szereg spotkań z naukowcami zajmującymi się szeroko pojętymi naukami społecznymi w różnych ich aspektach.

Już 1 grudnia o godzinie 13:30 na Wydziale Nauk Społecznych w Sali S208 odbędzie się spotkanie z Doktorem Łukaszem Mollem,.

W wydanej jesienią 2021 roku książce “Nomadyczna Europa” Łukasz Moll nakreślił kilka dróg wyłaniania się nowego europejskiego uniwersalizmu w kontekście kryzysów migracyjnych. Granice Europy, przekonywał autor, stają się coraz bardziej przestrzeniami polityczności, w których zawiązują się nowe podmiotowości, organizowane są nowe walki społeczne i kształtuje się, być może, zupełnie nowy kształt wspólnoty europejskiej. Wydarzenia, które mają miejsce na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej – tej z Białorusią i tej z Ukrainą – interpretować można jako potwierdzenie tez z “Nomadycznej Europy”. Jak w perspektywie książki rozumieć takie zjawiska jak stan wyjątkowy, budowę muru i wojnę hybrydową na granicy polsko/unijno-białoruskiej? Jakie znaczenie dla przyszłych ram UE ma rozpuszczenie granicy polsko/unijno-ukraińskiej? I co wydarzenia te wnoszą dla zarysowywania się horyzontów europejskiego uniwersalizmu – obietnicy budowy świata, który byłby autentycznie dla wszystkich? Zapraszamy na wykład i seminarium z autorem “Nomadycznej Europy”, Łukaszem Mollem.

W ramach spotkania gość wygłosi prelekcję dotyczącą sytuacji na wschodniej granicy, widzianej z perspektyw przedstawionych w „Nomadycznej Europie”.

13:30 – 15:00 – wykład Łukasza Molla – Nowe przedmurza UE czy progi gościnności? Wschodnie granice Polski w perspektywie “Nomadycznej Europy”

15:00 – 15:30 – dyskusja po wykładzie

15:30 – 16:00 – przerwa

16:00 – 17:00 – seminarium wokół tekstu New Keywords Collective “Europa/Kryzys: Nowy słownik ‘kryzysu’, ‘Europy’ i ‘w Europie'”, Praktyka Teoretyczna 3(21)/2016 (https://pressto.amu.edu.pl/index.php/prt/article/view/8402/8275)