Studenci stanowili, jedną z najbardziej skłonnych do protestów grupę na przestrzeni dziejówNie inaczej było w okresie Polski Ludowej. Studenci uczestniczyli w różnego rodzaju strajkach, manifestacjach i stosowali inne formy oporu wobec przedstawicieli i struktur władzy w latach 1945-1989. Z drugiej strony wielu z nich w strukturach tych uczestniczyło starając się zmienić je od środka albo dostosowując się do ich reguł. Jednocześnie studenci byli niezwykle zróżnicowaną grupą, obejmującą przedstawicieli wszystkich klas społecznych, wyznań religijnych i poglądów politycznych. Próbą refleksji nad studentami w okresie Polski Ludowej będzie konferencja planowana na grudzień 2024 roku.

​Porozumienie związane z jej organizacją zostało zawarte 9 września 2024 roku. Ze strony Uniwersytetu Gdańskiego umowę podpisała dr hab. Urszula Patocka – Sigłowy, prof. UG, Prorektor ds. studenckich. Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Gdańsku reprezentował dyrektor dr Marek Szymaniak a Instytut Dziedzictwa Solidarności dyrektor Mateusz Smolana. Kierownikiem konferencji jest dr Dominik Bień z Instytutu Politologii UG i Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej. W spotkaniu uczestniczył również prezes na Rzecz Studentów i Absolwentów UG dr Piotr Zieliński oraz naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku dr Daniel Czerwiński. Przedstawiciele instytucji podpisujących umowę wyrazili zadowolenie z faktu podjęcia współpracy między organizatorami a także chęć uczestniczenia w podobnych inicjatywach w przyszłości.

​W gronie organizatorów konferencji jest również Europejskie Centrum Solidarności, w którego murach odbędą się wydarzenia jednego z dni konferencji. Pozostali organizatorzy i partnerzy to: Wydział Filologiczny UG, Wydział Historyczny UG, Akademickie Centrum Kultury „Alternator”, Fundacja na Rzecz Studentów i Absolwentów UG, Czasopismo „Progress”.

Kategorie: Aktualności

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *