Listopad od lat jest miesiącem, który kojarzy się z wąsami, a to wszystko za sprawą połączenia dwoch terminów: moustache – z ang. wąsy oraz november – z ang. listopad. Ten wpadający w ucho neologizm powstał nie w byle jakim celu, a po to, żeby pomóc w promowania niezwykle ważnej kampanii prozdrowotnej, która odbywa się właśnie w listopadzie.

Już od 1999 roku na świecie promuje się zapoczątkowaną w Australii kampanię zmierzającą do uświadomienia ludzi i skierowania ich uwagi na ważną tematykę profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.

Listopad ogłoszony został Międzynarodowym Miesiącem Walki z Męskim Rakiem, a zabawne wąsy będące jego symbolem, mają za zadanie pomóc w rozpowszechnieniu działań związanych z dbaniem o zdrowie mężczyzn. Rak jąder jest chorobą o stosunkowo dobrych rokowaniach, jednak jak w wielu innych schorzeniach, bardzo ważny jest czas rozpoznania choroby, a co za tym idzie – kluczowa jest tu profilaktyka i samobadanie, a te niestety nadal są mocno zaniedbywane.

Właśnie rozpoczynamy kolejną edycję akcji MOVEMBER na UG!

Z przyjemnością informujemy, że wraz z nadejściem listopada ruszyła kolejna edycja akcji “Movember na UG”. Ta inicjatywa ma na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia mężczyzn oraz walkę z dwiema groźnymi chorobami: rakiem prostaty i rakiem jąder.

W poprzednich edycjach naszej akcji, udało nam się wykonać znaczący krok w kierunku promocji zdrowego stylu życia i profilaktyki. Przyczyniły się do tego Władze Uczelni, pracownicy, studenci i sympatycy UG. Rok 2023 przynosi ze sobą jeszcze większą determinację w walce z rakiem prostaty i rakiem jąder. Te dwa rodzaje raka stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia mężczyzn.

Nie daj się, ZBADAJ SIĘ!

W ramach akcji “Movember na UG”, w listopadzie każdy zainteresowany będzie miał okazję skorzystać z bezpłatnych badań prostaty i jąder na naszym kampusie. Badania te mają kluczowe znaczenie, ponieważ wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

W tym roku badania odbędą się na Wydziale Zarządzania w Sopocie oraz Wydziale Nauk Społecznych w Gdańsku. Terminy badań i formularze do zapisów poniżej:

WZR – 8.11.2023 – 10:00-15:00 https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=7FC5suMenU2sXk3Z214Lc5i99VOjh-lMtFQHqt8fgH9UQkhNWTRFTjJRUzUxNVJHRFdRSVRFSUk2MS4u

WNS – 9.11.2023 – 9:00-16:00 https://forms.office.com/e/2UxcFRbVfy

Z dozą uśmiechu i dobrej zabawy promujmy zdrowie

Aby podkreślić nasze zaangażowanie w walkę z rakiem prostaty i jąder, zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w aktywnościach związanych z akcją.
W wybrane dni będzie można wykonać zdjęcia z charakterystycznymi wąsami, co stanowi symboliczny gest solidarności z mężczyznami walczącymi z tymi chorobami

  • Terminy działania „fotobudki”: .

13.11. – 9:20-13:20 (WNS)

20.11. – 9:20-13:20 (Biologia)

24.11. – 9:20-13:20 (WZR)

27.11. – 9:20-13:20 (dawny „human”)

Nasza akcja zostanie zakończona imprezą w Klubokawiarni Index, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników. Wszyscy wąsacze otrzymają specjany prezent 💙

Bardzo dziękujemy za pomoc i zaangażowanie Władzom UG, Pracownikom, Studentom, a także naszym partnerom – Fudeko Med i Index Klubokawiarnia.