W Gdańsku w dniach 18 – 20 sierpnia odbyło się jubileuszowe spotkanie Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich. Obrady prowadzone przez Przewodniczącego DFUP mgr. Sebastiana Barczaka, doktoranta w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych otworzyła Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Maria Jurkowska-Zeidler, prof. UG która powitała zebranych gości i podziękowała za obecność w murach UG, szczególnie przy okazji tak ważnej rocznicy. Prorektor podkreśliła fakt jak istotna jest kooperacja w ramach wspólnoty akademickiej, szczególnie w tak trudnych czasach. Podkreśliła jak istotny jest głos studentów i doktorantów dla rozwoju uczelni wyższych a poszerzanie partycypacji możliwe wielu grup w przestrzeni społecznej powinno być jednym z priorytetów.

Przewodniczący DFUP mgr Sebastian Barczak prowadzący spotkanie wskazał na kooperację jako podstawę funkcjonowania środowiska doktoranckiego, zarówno na polu zrzeszeń branżowych jak i we współpracy i w ramach Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Reprezentanci doktorantów z uniwersytetów otwarci są na współpracę z wieloma różnymi środowiskami, wsłuchują się także w głosy ekspertów i osób zasłużonych dla doktorantów. Wyrazem tego jest powołanie przez Przewodniczącego Rady Doradczej, w której zasiadają  prof. dr hab. Izabela Święcicka, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej na Uniwersytecie w Białymstoku; dr Dominik Bień z Uniwersytetu Gdańskiego, Redaktor Naczelny Czasopisma dla młodych badaczy „Progress” oraz jeden z założycieli DFUP; dr Dominik Delczyk, radca prawny, absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim; mgr inż. Jarosław Olszewski, asystent w Centrum Medycyny Translacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, dwukrotny przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

W trakcie spotkania wręczono powołania dla obecnych członków doktora Dominika Bienia oraz doktora Dominika Delczyka, byłego przewodniczącego DFUP.

W trakcie panelu ,,DFUP wczoraj, dziś, jutro” wspomniano początki DFUP, który powstał 10 lat wcześniej również na Uniwersytecie Gdańskim, wtedy zakładany przez kilka osób i uczelni, nie posiadający budżetu i struktury organizacyjnej. Dominik Bień oraz Piotr Syczak z Uniwersytetu Gdańskiego opowiedzieli o tym jakie działania podejmowano początkowo. Szczególnie warte wspomnienia było przygotowanie raportu dotyczącego sytuacji doktorantów. Zwróciło to uwagę na ich trudną sytuację finansową, w czasie kiedy niewielu z nich otrzymywało jakiekolwiek stypendium. Działania pierwszych władz organizacji i kolejnych kadencji Forum doprowadziło do rozwoju organizacji, której głos jest istotny nie tylko w środowisku doktoranckim.

Odbyła się także dyskusja w trakcie której podnoszono kwestie tego jak rozwinął się DFUP i jak wyglądają jego dalsze perspektywy, co zmieniło się przez ostatnie lata w samej organizacji, ale także w szkolnictwie wyższym i jak powinna na to reagować organizacja i jak powinno wyglądać jej finansowanie.

O działaniach Krajowej Reprezentacji Doktorantów opowiedział jej przewodniczący mgr inż.Michał Klimczyk. Opisał także ostatnio zmiany prawne dotyczące doktorantów wiążące się między innymi z wydłużeniem terminu wygaszania studiów doktoranckich, przedłużenia terminu zakończenia przewodów doktorskich, złożenia rozprawy czy zniesienia zakazu zatrudnienia doktoranta w charakterze nauczyciela akademickiego.

Uczestnicy spotkania mieli także możliwość zwiedzenia kampusu w Oliwie oraz fokarium w Helu. Zdaniemi Przewodniczącego DFUP spotkanie było zdecydowanie udane, Gdańsk jest jednym z najistotniejszych miejsc na doktoranckiej mapie Polski i z całą pewnością będzie miejscem kolejnych spotkań.

Kategorie: Spotkania