Tegoroczna, trzecia już „Majówka z UG” odbyła się w piątek 24 maja na terenie Oliwskiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, tuż obok napisu I <3 UG. Po raz kolejny pracownicy, studenci i doktoranci z Polski i zagranicy wraz z dziećmi mieli możliwość wspólnego spędzenia czasu i relaksu w przyjemnej atmosferze. Organizatorami wydarzenia było Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, Biuro Współpracy Międzynarodowej, Parlament Studentów, Rada Doktorantów i rady samorządu studentów wydziałów Nauk Społecznych,  Biologii, Chemii, Filologicznego, Zarządzania oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed pod patronatem Gazety Uniwersyteckiej.

Majówka obfitowała w szereg atrakcji dla osób w różnym wieku. Specjalnie dla najmłodszych (ale nie tylko) przygotowane zostały dmuchane zjeżdżalnie i zestawy do baniek mydlanych. O dobrą zabawę dbały także animatorki, dzięki którym żadne z dzieci nie mogło się nudzić. Starsi, którzy chcieli aktywnie spędzić czas mogli zagrać w gry takie jak boule, kręgle fińskie, wziąć udział w zawodach w przeciąganiu liny czy bawić się przy prezentowanej przez DJa muzyce.

W tegorocznej majówce niezwykle istotny był udział organizacji trzeciego sektora związany z współpracą, którą Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju nawiązały z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Fundacją RC.  

Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych zwana w skrócie Fundacją RC powstała w 1993 roku. Była jedną z pierwszych organizacji, której celem było wspieranie potencjału aktywności społecznej oraz pomoc liderkom i liderom trzeciego sektora w prowadzeniu swej działalności. Ten priorytet jest realizowany do dziś, a zasięg dotyczy całego Pomorza.

Fundacja RC jest niezależną organizacją obywatelską, która inspiruje do zmian społecznych, promuje animację lokalną, edukuje aktywistów – zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z NGO, jak i tych, którzy mają już na tym polu doświadczenie. RC prowadzi wieloletnie projekty takie jak: Gdańskie Centrum Organizacji Pozarządowych, Pomorska Animacja Społeczna 2.0, Ku Stabilnemu Zatrudnieniu w NGO, Żelazne Fundamenty. Fundacja działa także na rzecz lokalnej społeczności w Gdańsku prowadząc Dom Sąsiedzki w Pałacu, Punkt Nieodpłatnych Porad Prawnych, Teleopiekę oraz pomaga animatorom społecznych w tworzeniu własnych inicjatyw w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego, Gdańskiego Funduszu Sportowo-Rekreacyjnego oraz Akumulatora Społecznego. 

Na stoisku Fundacji RC na odwiedzających czekało  wiele atrakcji. Malujący twarze dzieci artyści zmieniali najmłodszych w ich ulubione postacie z bajek, zwierzęta czy superbohaterów.  Fundacja prowadzi także wypożyczalnię książek w języku polskim i ukraińskim dla wszystkich grup wiekowych – od klasyki po nowości wydawnicze. Z ofertą proponowanych książek również można było zapoznać się na stoisku, ale także otrzymać zaproszenie na inspirujące warsztaty, które pozwolą na nowo odkryć radość z czytania. 

Ci którzy cenią kreatywność, ale także zdolności manualne mogli wziąć udział w warsztatach podczas których można było stworzyć zabawne zwierzątka, które stały się bohaterami opowieści.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się oferta Fundacji związana ze stażami, praktykami i wolontariatem. Praca w dużej, realizującej szereg projektów organizacji to wyjątkowa okazja do tego by pozyskać nowe umiejętności czy poznać interesujących ludzi.

Na stoisku skarszewskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną były sprzedawane wyroby, które podopieczni organizacji  stworzyli podczas zajęć terapeutycznych. Oczywiście dochód ze sprzedaży przeznaczony był na cele statutowe Stowarzyszenia. Warto zauważyć że Stowarzyszenie działa już od 28 lat i od początku jego celem było wyrównywanie szans osobom z niepełnosprawnościami. Obecnie wspiera prawie 400 osób z niepełnosprawnościami z województwa pomorskiego.

Kolejnym podmiotem prowadzącym działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami byłyWarsztaty Terapii Zajęciowej “Tratwa”, które działają od 1996 roku, znajdują się w Gdańsku Letnicy i prowadzą zajęcia dla 35 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Organizacja daje możliwość osobom z niepełnosprawnościami możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Podczas Majówki terapeuci wraz ich podopiecznymi nie tylko sprzedawali wytworzone przez siebie rękodzieło ale także byli otwarci na rozmowę na temat pracy w WTZ czy tego jak przebiegają zajęcia terapeutyczne.

Fundacja #SerceDlaSportu zaprezentowała ofertę zajęć sportowo-wytchnieniowych. Przy stoisku dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami mogła wziąć udział w grze petanque. Jak dowiedzieliśmy się, globalną ambasadorką fundacji jest Joanna Oleksiuk – lekkoatletka z niepełnosprawnością, złota medalistka Mistrzostw Europy w rzucie kulą! Podczas ostatnich Igrzysk Paraolimpijskich zajęła 4 miejsce w tej dyscyplinie. Fundacja wielokrotnie była nagradzana za swoją działalność m.in. Bursztynowym Mieczykiem im. Macieja Płażyńskiego, który nadawany jest najlepszym organizacjom pozarządowym w województwie pomorskim.

Na stoisku Animal Helper można było dowiedzieć się o aplikacji, która ma ratować życie i zdrowie zwierząt. Animal Helper to odpowiednik numeru 112 dla zwierząt. Aplikacja jest unikalnym rozwiązaniem dzięki któremu można pomóc zagrożonym zwierzętom bez potrzeby rejestracji. Pod namiotem Fundacji „Psia Krew”, która stworzyła aplikację, można było dostać smycz oraz przypinkę, napoić swojego zwierzaka, ale również wesprzeć działalność organizacji. Organizacja utrzymuje się w dużym stopniu dzięki wsparciu darczyńców i zdecydowanie warto pomóc jej pełnić misję.

W związku z sytuacją w Palestyniestudenci różnych Wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego, zorganizowali się, żeby przeprowadzić zbiórkę charytatywną, z której środki miały zostać przekazane organizacji Medical Aid for Palestinians oraz na rzecz prywatnych zbiórek na ewakuację z Gazy. Na kiermaszu można było kupić liczne ozdoby, rysunki, obrazy oraz wypieki. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy podczas zbiórki zebrano niemal siedem tysięcy złotych!

Kolejnym celem, który można było wesprzeć w trakcie majówki była zbiórka na rzecz Alinki. Alinka jest córką Piotra, byłego członka Parlamentu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego, Senatu UG i Rady Studentów Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, który na przełomie dwóch minionych dekad bardzo aktywnie działał na rzecz studentów i całej społeczności akademickiej. Piotr niespodziewanie odszedł kilka miesięcy temu i zostawił swoją żonę Polę i córkę Alinkę. W wieku dwóch i pół roku Alinka dostała diagnozę spektrum autyzmu. Ze względu na diagnozę Alinka wymaga stałej opieki lekarskiej oraz terapii co wymaga znacznych środków. By wspomóc Alinkę oraz jej Mamę przygotowana została loteria fantowa dla najmłodszych w której każdy mógł coś wygrać.

Podczas majówki nie mogło zabraknąć kół naukowych. Swoje stoiska miały między innymi – Neptun TV, Radia MORS, Politicus, który przygotował quiz o polskich politykach czy Uniwersyteckie Granie, dzięki któremu można było zagrać w gry planszowe. Dzięki współpracy kół można było także wziąć udział w grze terenowej „Kto to Terenow?” Dla osób, którym udało się rozwiązać tę zagadkę, przewidziane zostały nagrody – zakładki z logotypami kół naukowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty prezentowane przez przedstawicieli Samorządu Studentów Wydziału Chemii. Pomimo tego że pojawiał się ogień i wybuchy wszystko odbywało się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i pozwalało zobaczyć jak atrakcyjne mogą być nauki eksperymentalne.

Poszukiwacze okazji mogli kupić w promocyjnych cenach artykuły sygnowane logo UG. Na mobilnym stoisku sklepu Uniwersyteckie Gadżety można było kupić ze specjalnym rabatem t-shirty, bluzy, kubki, drobne akcesoria. Warto dodać że Uniwersyteckie Gadżety  udzieliły wsparcia wydarzeniu między innymi przekazując nagrody na loterię i konkursy, dzięki czemu zwycięzcy mogli cieszyć się wyjątkowymi ubraniami czy gadżetami. Pełną ofertę sklepu możecie znaleźć na stronie uniwersyteckiegadzety.pl oraz punkcie stacjonarnym na Wydziel Nauk Społecznych.

Wysokiej jakości gadżety można było znaleźć również na stoisku sklepiku UG prowadzonym przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Sklepik FRUG na co dzień można odwiedzić w Bibliotece Głównej.

Dzięki zaangażowaniu Biura Współpracy Międzynarodowej oraz International Student Association w wydarzeniu wzięli udział studenci, doktoranci i pracownicy nie pochodzący z Polski. Oprócz angielskiego można było usłyszeć włoski, hiszpański czy ukraiński oraz szereg innych języków. Wspólne spędzanie czasu pozwoliło na integrację, wymianę opinii i doświadczeń a dzięki konkursom także na dobrą zabawę.

Wieczorem, wszyscy chętni, mogli wziąć udział w pokazie pod gołym niebem filmu “Wieloryb”. Poruszający, nagrodzony dwoma Oscarami film Darrena Aronofsky’ego zgromadził kilkaset osób. Ci, którzy woleli doznania muzyczne mogli odwiedzić Klubokawiarnię Index gdzie odbył się koncert Duetu Gremplina czyli zespołu który tworzą Jarosław Janiszewski i Jarosław Ziętek. W repertuarze grupy znajdują się pastisze znanych utworów, ale także autorskie piosenki, które publiczność nagradzała gromkimi brawami.

Tegoroczny piknik należy uznać za zdecydowanie udany. Zarówno studenci, doktoranci jak i pracownicy biorący udział w majówce podkreślali że na uczelni ważne są wydarzenia związane z integracją czy kulturą. Organizatorzy zapewniają że podobne wydarzenie odbędzie się także w przyszłym roku.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *